Wynajem samochodu to korzystne rozwiązanie w przypadku braku dostępu do własnego auta. Umożliwia zarówno codzienne dojazdy do pracy, jak i organizację rodzinnych wakacji czy kilkudniowej wycieczki za miasto. Usługa ta wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Są one uzależnione od klasy pojazdu oraz czasu trwania umowy. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na wynajmie, powinieneś znać samochody najtańsze w wypożyczeniu. Przedstawiamy je w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.
Miejskie kompakty z segmentu B
Z uwagi na zmieniające się przepisy dotyczące dopuszczalnej emisji spalin oraz wyposażenia zwiększającego bezpieczeństwo jazdy koszty produkcji, a co za tym idzie, zakupu typowo miejskich modeli znacząco wzrosły. W ofertach polskich wypożyczalni próżno szukać popularnych w poprzednich latach modeli z segmentu A. Utrzymanie takich samochodów jest obecnie nieopłacalne. Auta te są drogie i niepraktyczne. Ze względu na niewielkie gabaryty i brak miejsca na bagaż sprawdzają się wyłącznie podczas jazdy po dużych aglomeracjach.
Rezygnacja z samochodów klasy A sprawia, że aktualnie najtańszymi w wynajmie są pojazdy zaliczane do segmentu B. Modele takie jak Peugeot 208 czy Citroen C3 są optymalnym wyborem zarówno do miasta, jak i na kilkudniowe wyjazdy poza obszar zamieszkania. Zapewniają więcej miejsca dla kierowcy, pasażerów oraz ich rzeczy osobistych. To auta przestronniejsze i jednocześnie niemal tak samo ekonomiczne w trakcie użytkowania. Z reguły gwarantują przy tym większą moc, dzięki czemu jazda nimi jest przyjemniejsza i dostarcza więcej emocji.
Jak zaoszczędzić na kosztach wynajmu?
Koszt wynajmu samochodów w Gdańsku lub innym polskim mieście uzależniony jest od kilku czynników. Poza klasą samochodu ważna jest też długość umowy najmu. W tym przypadku, im dłużej, tym taniej. Porównując stawkę dzienną wypożyczenia tego samego auta z segmentu B na kilka i kilkadziesiąt dni wyraźnie widać, że atrakcyjniejszy pod względem finansowym jest dłuższy wynajem.
Sposobem zaoszczędzenia na kosztach wypożyczenia jest także rezerwacja auta z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej zrobić to kilka miesięcy przed planowaną datą odbioru samochodu. Szansa na upust cenowy jest wtedy bardzo duża. Poszukując firmy wynajmującej, warto sprawdzać cykliczne promocje wprowadzane przez konkretne wypożyczalnie. Rezygnując z oferty jednej firmy na rzecz promocji w drugiej, takie samo auto można znaleźć w niższej cenie.