Do niedawna długoterminowy wynajem samochodów był dostępny tylko dla dużych przedsiębiorców. Obecnie przygotowywane są również oferty dedykowane dla małych firm. Jest to bardzo atrakcyjne i komfortowe rozwiązanie coraz częściej wybierane przez właścicieli własnych działalności.
Czym różni się wynajem od leasingu.
Zaletą wynajmu długoterminowego jest to, że w przeciwieństwie do leasingu nie jest w jego przypadku wymagany wkład własny. Oznacza to, że auto wynajmuje się w zasadzie od ręki. Ponadto przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia rat jako koszt przychodu i odliczenia ich od podatku. Biorąc pod uwagę kwestie finansowe, warto też zauważyć, że klient po zakończeniu umowy najmu nie ma możliwości wykupu najmowanego auta, jak to się dzieje w przypadku leasingu. Wydaje się jednak, że korzyści płynące z wynajmu długoterminowego są na tyle dobrym rozwiązaniem, że zdobywają na rynku coraz większą popularność i stają się poważną konkurencją dla umów leasingowych, wynagradzając brak możliwości zakupu użytkowanego auta.
Odpowiedzialność za utrzymanie prawidłowego stanu technicznego auta bierze na siebie firma wynajmująca, która na czas naprawy usterek udostępnia na podstawie umowy auto zastępcze osobie wynajmującej. Jest to korzystny układ, ze względu na to, że koszt serwisowania samochodu nie pokrywa klient, ponadto nie interesują go problemy związane z koniecznością angażowania swojego czasu w wizyty u mechanika.
Dla kogo jest dedykowany wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które cenią sobie czas i komfort, a jednoczenie nie posiadają dużych nakładów finansowych lub zdolności kredytowych, żeby samodzielnie sfinansować zakup samochodu albo nie zależy im na posiadaniu własnego auta. Ponadto właściciele wypożyczalni samochodów konstruują umowy w ten sposób, że im dłuższy czas wynajmu, tym mniejsza cena za dzień użytkowania, które niejednokrotnie mogą być bardziej atrakcyjne niż w przypadku umów leasingowych.