Aglomeracja śląska, a właściwie konurbacja górnośląska, to obszar znajdujący się na terenie województwa śląskiego, w większości na Wyżynie Śląskiej. W jej skład wchodzi aż 19 miast. Największym z nich są Katowice, będące jednym z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Katowice to jednak nie tylko przemysł. W samym mieście i jego bliskiej okolicy nie brakuje miejsc, w których można spędzić miło czas. Gdzie warto pojechać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Jedną z największych turystycznych atrakcji Katowic jest Muzeum Śląskie powstałe w 1929 roku. Od 2006 instytucja ta znajduje się na liście Państwowego Rejestru Muzeów. W roku 2015 placówka zyskała nową siedzibę, która obecnie znajduje się w kompleksie gmachów przy ulicy Dobrowolskiego 1 w Katowicach. To nowoczesne, interaktywne muzeum z wieloma wystawami stałymi i czasowymi. Do górniczych tradycji Śląska nawiązują podziemne sale wystawowe. Wśród najcenniejszych zbiorów znajdujących się w muzeum warto wymienić:
- kolekcję malarstwa polskiego, w której znajdują się dzieła m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Chełmońskiego,
- fotografie artystyczne i dokumentalne,
- kolekcję sztuki nieprofesjonalnej,
- zbiory etnograficzne kultury śląskiej.
W muzeum można spędzić wiele godzin, oglądając wystawy związane z historią regionu, a przy okazji dobrze się bawiąc wśród pobudzających wyobraźnię instalacji.
Osiedle Nikiszowiec w Katowicach
Wizyta na osiedlu Nikiszowiec to punkt obowiązkowy dla wszystkich osób zainteresowanych niebanalną architekturą. Wzniesione w latach 1908-1918 według projektu Georga i Emila Zillmannów dawne osiedle robotnicze do dziś zachwyca charakterystyczną zabudową z czerwonej cegły. Budynki przypominają historyczne angielskie miasteczka z tzw. „duszą”. Układ urbanistyczno-przestrzenny osiedla oczarowuje zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów. Poza budynkami mieszkalnymi dla robotników pracujących w pobliskich kopalniach znajdują się tam sklepy, przedszkola oraz liczne punkty usługowe. Dzięki temu w przeszłości Nikiszowiec pełnił funkcję swoistego miasta w mieście. Obecnie zwiedzanie osiedla możliwe jest ze specjalnym autoprzewodnikiem, który można pobrać ze strony internetowej miasta Katowice.
Kopalnia Guido w Zabrzu
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido znajduje się w Zabrzu, zaledwie 18 kilometrów od centrum Katowic. To nieczynna kopalnia węgla kamiennego, która od 2007 roku jest dostępna dla zwiedzających. Miejsce to wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Turyści mogą zjechać głęboko pod ziemię specjalną windą (szolą), którą w przeszłości przemieszczali się górnicy. Tam czeka na nich ponad 5 km tras z licznymi wystawami i atrakcyjnymi eksponatami. Zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak wyglądały codzienne obowiązki pracowników kopalni, poznać zmieniające się na przestrzeni lat techniki wydobywania węgla oraz zdobyć wiedzę na temat narzędzi używanych przez górników. Ciekawą propozycją na poznanie kopalni jest przejażdżka podwieszaną kolejką elektryczną, która jest jedyną na świecie tego typu maszyną udostępnioną dla turystów. Zwiedzanie Kopalni Guido możliwe jest na dwóch poziomach – 170 oraz 320 metrów pod ziemią.
Park Śląski w Chorzowie
W Chorzowie, mieście w bezpośrednim sąsiedztwie Katowic, znajduje się Park Śląski. Zajmujący obszar 620 ha to jeden z największych parków miejskich w Europie. Jego powierzchnia jest prawie dwukrotnie większa od słynnego Central Parku w Nowym Jorku. W parku mieści się m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie, Stadion Śląski, oraz Górnośląski Park Etnograficzny. Większość atrakcji można podziwiać z perspektywy całorocznej kolejki linowej „Elka”. Widokowo-rekreacyjna trasa o długości ponad 2 km pozwala cieszyć się znakomitymi widokami z góry. Wizyta w Parku Śląskim to idealny pomysł na spędzenie całego dnia, a nawet weekendu w towarzystwie rodziny czy przyjaciół. Mnogość przeróżnych zarówno turystycznych, jak i zwykłych atrakcji sprawia, że Park Śląski to naprawdę wyjątkowe i ciekawe miejsce na aktywny wypoczynek.
Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko
Na terenie Parku Śląskiego znajduje się również Śląskie Wesołe Miasteczko, które od sezonu 2017 nosi nazwę Legendia. To najstarszy lunapark w Polsce. Został otwarty w 1959 roku. Miejsce to od lat dostarcza rozrywki mieszkańcom aglomeracji śląskiej oraz turystom odwiedzającym ten region Polski. Niezliczona ilość atrakcji, rollercoasterów i autodromów przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kilka lat temu większość udziałów Legendii zostało wykupionych przez prywatnych inwestorów, którzy postanowili całkowicie odmienić wygląd wesołego miasteczka. Ponad połowa atrakcji została przebudowana i odnowiona. Obecnie jest to największy w Polsce park tematyczny. Motywem przewodnim są tam baśnie i legendy. Poza świetną zabawą Legendia zapewnia odwiedzającym także wiele walorów edukacyjnych.
Chcesz zwiedzić aglomerację śląską? Wypożycz samochód!
Zwiedzanie aglomeracji śląskiej to znakomity pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu. Mnogość ciekawych miejsc i atrakcji dla odwiedzających każdego roku przyciąga w ten rejon wielu turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy. Najlepszym sposobem na efektywną podróż po tym regionie jest wypożyczenie auta. Firma Abacus Car Rental zajmująca się wynajmem samochodów w Katowicach oferuje klientom bogato wyposażone modele pojazdów w nienagannym stanie technicznym i wizualnym. Duży wybór samochodów z różnych segmentów, atrakcyjne warunki cenowe oraz minimum formalności przy podpisywaniu umowy to powody, dla których warto zdecydować się na wynajem. Wszystkie osoby zainteresowane odwiedzeniem stolicy województwa śląskiego powinny rozważyć opcję wypożyczenia samochodu. Zwiększony komfort podróży i całkowita niezależność od transportu publicznego to tylko kilka z licznych zalet tego rozwiązania.