Nie będzie zaskoczeniem, że podczas poruszania się wynajętym samochodem obowiązują nas dokładnie takie same przepisy jak w przypadku korzystania z własnego auta. Co należy zrobić, gdy dostaniemy mandat w trakcie użytkowania pojazdu należącego do wypożyczalni?
Kto zapłaci za mandat?
Podobnie jak w przypadku poruszania się własnym samochodem, tak również w sytuacji, gdy korzystasz z wypożyczonego auta, mandat wystawiany jest na Twoje nazwisko. Jeśli mandat zostanie wystawiony z opóźnieniem (Inspekcja Transportu Drogowego ma aż 180 dni na jego wystawienie od ujawnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar lub kamerę), trafi on jednak do wypożyczalni. Nawet jeśli już dawno przestałeś korzystać z wynajętego auta i zwróciłeś je, nie ma się co łudzić – żadna wypożyczalnia nie zapłaci mandatu za Ciebie. Dzięki temu, że na dokumencie widnieje dokładna data, w której zostało popełnione wykroczenie, wypożyczalnia może łatwo zidentyfikować kierowcę, który poruszał się wynajętym pojazdem podczas złamania przepisów.
Jak wypożyczalnia może wyegzekwować zapłatę mandatu?
W umowie wynajmu samochodu znajduje się zapis, który zobowiązuje najemcę do pokrycia kosztów mandatów, a także innych kar i opłat (na przykład za parkowanie) otrzymanych w okresie użytkowania przez niego pojazdu. Dzięki temu wypożyczalnia może domagać się od klienta uiszczenia należności za mandat. Jeśli dana osoba nie kwapi się do zapłaty, sprawa może mieć finał w sądzie. Rzadziej praktykowanym w polskich wypożyczalniach rozwiązaniem jest uzyskanie od najemcy danych karty kredytowej. Powody są dwa. Po pierwsze w naszym kraju z kart kredytowych korzysta mniej osób niż w krajach zachodnich. Po drugie niektórzy klienci potrafią zastrzec kartę po oddaniu auta, by uniknąć pobrania należności.
Co w przypadku złamania przepisów za granicą?
Mandat można dostać oczywiście również w przypadku przekroczenia przepisów za granicą. Nawet w przypadku krótkoterminowego wynajmu auta zapoznaj się z przepisami drogowymi panującymi w państwie, na którego obszar masz zamiar wjechać. Od 2015 roku obowiązuje w Polsce dyrektywa unijna w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji o właścicielach pojazdów, więc mandat otrzymany poza granicami Polski na pewno dotrze do wypożyczalni. Jeśli go nie zapłacisz, podobnie jak w przypadku mandatu otrzymanego w Polsce sprawa zostanie skierowana do sądu. Najłatwiejszy sposób na uniknięcie problemów i dodatkowych opłat jest więc bardzo prosty… poruszaj się zgodnie z przepisami!