Ze względu na liczne zalety, w tym brak opłaty wstępnej, wynajem auta to w wielu przypadkach bardzo dobra alternatywa dla wzięcia go w leasing. Docenia to coraz większa grupa przedsiębiorców, którzy rezygnują z leasingu na rzecz umowy najmu długoterminowego. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy wynajem samochodu może być traktowany jako leasing operacyjny. Zapraszamy do lektury.
Czym jest leasing operacyjny?
Leasing jest formą finansowania samochodu poprzez zawarcie umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym). Umowa zawierana na czas określony polega na przekazaniu przez finansującego konkretnego przedmiotu (w tym przypadku auta) w użytkowanie korzystającemu w zamian za spłatę rat leasingowych. W czasie trwania umowy leasingobiorca zobowiązany jest do spłaty ustalonych rat, natomiast po jej zakończeniu może zdecydować się na wykup auta za wskazaną kwotę powiększoną o podatek VAT.
Wyróżniamy dwie podstawowe formy leasingu: operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny, nazywany też usługowym, polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie danej rzeczy w zamian za określoną w umowie miesięczną opłatę, czyli raty leasingowe. Raty te są dla leasingobiorcy kosztem uzyskania przychodu, do którego doliczany jest podatek VAT. Do kosztów tych można zaliczyć także opłatę wstępną, ponoszoną przez korzystającego w momencie podpisania umowy. Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu użytkowanego pojazdu. Należy jednak wspomnieć, że od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy zainteresowani wykupem leasingowanego auta do majątku prywatnego będą musieli przygotować się na zapłatę zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT. Co więcej, ewentualna sprzedaż wykupionego samochodu również będzie opodatkowana (przez okres 5 lat licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata).
Długoterminowy wynajem samochodów dużo korzystniejszy
Z uwagi na niekorzystne zmiany, które wejdą w życie na początku 2022 roku, wzięcie auta w leasing, a następnie jego wykup do majątku prywatnego przestaje być opłacalny dla przedsiębiorców. Zdecydowanie korzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest długoterminowy wynajem samochodów, czyli usługa czasowego najmu określonej w umowie floty aut w zamian za spłatę comiesięcznego czynszu. Po wygaśnięciu umowy stron nie łączą żadne zobowiązania. Najemca może zdecydować się na podpisanie nowej umowy na ten sam pojazd/grupę pojazdów lub wybrać inny z dostępnej oferty wypożyczalni. Podczas trwania umowy firma wynajmująca zajmuje się bieżącą obsługą samochodu (okresowy przegląd, naprawa usterek, usuwanie awarii, wymiana opon), co pozwala na dużą oszczędność czasu i jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla najemcy.
Umowa najmu auta a leasing operacyjny – co warto wiedzieć?
Choć pomiędzy wynajmem samochodu a wzięciem go w leasing istnieją znaczące różnice, to w pewnych przypadkach umowa najmu może być traktowana jako umowa leasingu operacyjnego. Dzieje się tak, jeśli spełnione zostaną następujące warunki:
- umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. W przypadku samochodów osobowych jest to minimum 24 miesiące;
- suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej samochodu;
- przedmiot umowy jest środkiem trwałym, podlegającym amortyzacji u wynajmującego, który oddaje go do odpłatnego użytku najemcy.